התוכנית הלאומית להשבת אקדמאים2018-09-14T05:47:59+00:00

 • אודות התכנית
  התכנית הלאומית להשבת אקדמאים נוסדה בעקבות החלטה ממשלתית בנושא והושקה ביוני 2013. התכנית הוקמה מתוך ראיית-על כוללת של צרכי המשק הישראלי, הזקוק היום יותר מתמיד לאנשי הייטק, מדענים חוקרים, מנהלים ומהנדסים מובילים בתחומם שצברו ידע, השכלה וניסיון יקרי ערך מעבר לים.
 • למי מיועדת התכנית
  התכנית פונה לאקדמאים ישראלים, בעלי תואר ראשון ומעלה, השוהים בחו”ל ויכולים להשתלב בתעשייה, באקדמיה ובמוסדות הרפואה בישראל. בעלי תואר שלישי בכל התחומים, רופאים ובעלי תואר ראשון ומעלה במדעים מדויקים, הנדסה ומדעי החיים, וכן בעלי תארים בתחומים אחרים – בעלי ניסיון קודם ומשמעותי בתעשייה.
  אלפי אקדמאים ישראלים הנמצאים בחו”ל משלל תחומי עיסוק, מהתעשייה ומהאקדמיה כבר רשומים לתכנית.
  התכנית גם משתפת פעולה עם מעסיקים במשק הישראלי אשר זקוקים לטלנטים אשר צברו ידע וניסיון מעבר לים. מאות מעסיקים רשומים לתכנית ומשתפים עמנו פעולה באופן שוטף.
 • כיצד תוכלו להיעזר בתוכנית?
  התכנית מסייעת במספר מישורים עיקריים: סיוע במציאת עבודה בתעשייה ובאקדמיה (בשיתוף עם מרכז הקשר של האקדמיה למדעים), ליווי בתהליך החזרה של התא המשפחתי כולו ומחקר וגיבוש מדיניות, כולל ייסוד תכניות לפתרון חסמים.
  יחס אישי ותשובות ישירות – התכנית מעניקה, באמצעות מתאם קשר אישי, יחס אישי פרטני לכל אקדמאי, העונה לקריטריונים, שהביע רצון לחזור לארץ בטווח הקרוב. לתכנית קשרים לכל המוסדות והארגונים המעורבים בתהליכי החזרה לארץ, החל מהמעסיקים הרשומים לתכנית, דרך מרכז הקשר באקדמיה למדעים, הוועדה לתכנון ותקצוב (ות”ת) של המועצה הלאומית להשכלה גבוהה וכלה בגופי הממשלה השונים כגון משרד העלייה והקליטה, ביטוח לאומי, משרד החינוך, צה”ל ועוד. דרכנו תוכלו לקבל תשובות הקשורות לתהליכי החזרה שלכם לארץ.
 • ולמי שעדיין לא החליט לחזור
  התכנית מעודדת ומבקשת מכל אקדמאי הנמצא בחו”ל, והעונה לקריטריונים, להירשם לתכנית. התכנית שמה לה כיעד לשמור על קשר עם אוכלוסיית האקדמאים הישראלים שבחרו לצאת מישראל למטרות שונות כגון השתלמות מקצועית, פיתוח קריירה, חוויה אישית או כל מטרה אחרת. אנחנו מאמינים ששמירת הקשר עם מדינת ישראל ומוסדותיה תאפשר תהליך חזרה קל ופשוט יותר כאשר תקבלו את ההחלטה שהגיע הזמן לעשות צעד זה. הרשומים לתכנית יקבלו דיוור חודשי, יוזמנו לאירועים שמקיימת התכנית במרכזים שונים בחו”ל וכמובן יוכלו לפנות אלינו בכל שאלה ובקשה גם טרם קבלת ההחלטה לחזור לארץ כגון מידע הנוגע לילדים ולצבא, בגרויות בחו”ל וכו’. אנחנו מצדינו נעשה את המיטב לסייע.
 • שותפים בתכנית
  התכנית הינה איגום משאבים של משרד העלייה והקליטה, משרד הכלכלה, משרד האוצר והוועדה לתכנון ותקצוב (ות”ת) של המועצה להשכלה גבוהה בישראל. התכנית מתנהלת בפועל בעמותת מתימו”פ, הזרוע הביצועית של המדען הראשי של משרד הכלכלה. לתכנית ועדת היגוי המורכבת מנציגי המשרדים השותפים בתכנית ובראשה עומד המדען הראשי של משרד הכלכלה.
  אנחנו עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם כל שותפי התכנית ועם גורמים ממלכתיים, גורמים מוסדיים, עמותות, ארגונים וחברות, העוסקים בהשבת וקליטת אקדמאים. כמו כן, משתפת התכנית פעולה עם מרכז הקשר של האקדמיה הלאומית למדעים הנותן מידע בכל הקשור לחזרה למערכת האקדמית ועם שורה ארוכה של חברות הייטק, התעשיות הבטחוניות ותעשיות נוספות החפצות בקליטת אקדמאים במקצועות השונים.

לאתר התוכנית.