כיסוי בריאות לתושבים חוזרים‎‎

ישראלים החוזרים לארץ לאחר שהות ארוכה בחו”ל ולא שילמו לאורך השנים תשלום בגין ביטוח לאומי – נגרעים ממאגר התושבים בישראל. הגריעה הזו מונעת מהם לקבל שירותים מביטוח לאומי ובכלל זה שירותי בריאות ממלכתי (סל הבריאות) בזמן החזרה לישראל.

בהתאם למספר השנים בהם שוהים בחו”ל ולא מוגדרים כתושבי ישראל, יש להמתין תקופה עד לקבלת שירותי רפואה מסל הבריאות הממלכתי בישראל. תקופה זו הינה חודש עבור כל שנה בה לא הוכר כתושב בישראל ועד מקסימום של 6 חודשים בהם לא יינתן כיסוי לשירותים רפואיים (“תקופת המתנה”. חריג לנושא: ילדים עד גיל 18 מכוסים באופן מיידי. ראו בהמשך)

לאופן חישוב תקופת ההמתנה מצ”ב קישור להסברים באתר המוסד לביטוח לאומי:
https://www.btl.gov.il/Insurance/Living_abroad/Pages/chishuvTkufatHamtana.aspx

 

מה עושים על מנת להיות מכוסים בביטוח בריאות בתקופת ההמתנה?

 

מי שמבקש להיות בכיסוי רפואי, עומדות לפניו 2 אפשרויות :
1.     לשלם/לפדות את תקופת ההמתנה. תשלום של 12,240 שח עבור כל בוגר מעל גיל 18
2.     לשלם עבור כיסוי רפואי פרטי

הכיסוי הרפואי הפרטי מדמה את השירותים הניתנים בסל הבריאות הממלכתי. הכיסוי מדמה אולם לא עוקב אחריו ב 100%. קרי, ישנם מספר סעיפים אותם הביטוח הפרטי אינו מכסה באופן מושלם או לא קיימים בו כלל (לדוגמא: אין כיסוי למצב רפואי קיים, נושאי הריון ולידה, אין כיסוי לנושא סיעודי, בדיקות שיגרה ועוד)

יש מספר חברות בתחום אולם רק 3 מהם איכותיות ויש להם ניסיון בהתנהלות מול תושבים חוזרים:
1.     מכבי:  well-come  מתן שירותי רפואה פרטיים על ידי קופ”ח מכבי בתוכנית מיוחדת.
2.     הראל:  Tour&Care  תוכנית כיסוי עבור תושביםחוזרים, תיירים ושוהים זרים בישראל של “הראל חברה לביטוח”. השירות נישען על התשתיות של קופות החולים בפיזור ארצי מלא. ניתן לבחור בין קופ”ח “מכבי שרותי בריאות” (מומלץ) או “כללית”.
3.     דיויד שילד : תוכנית כיסוי מיועדת לתושבים חוזרים לתקופת המתנה. השירות ניתן כולו על תשתית קופת חולים כללית בפיזור ארצי מלא.

בין התוכניות השונות קיימים הבדלים בהיקף ואיכות הכיסוי. על מנת להקל בקבלת החלטה, איגדתי בטבלה את הסעיפים המרכזיים החשובים ביותר וממצים את ההבדלים המרכזיים בין התוכניות

באופן מוחלט וללא עוררין, הטוב ביותר הוא לשלם/לפדות את תקופת ההמתנה ולהיות מכוסה בקבלת שרותי רפואה ממלכתיים על פי סל הבריאות באחת מקופות החולים. מאחר והאפשרות של תשלום/פדיון תקופת ההמתנה יקר מאוד – רוב החוזרים לישראל מעדיפים לבחור בכיסוי באחת מהחברות הפרטיות.

מומלץ לרכוש ולשלם עבור הכיסוי עוד לפני ההגעה ולהיות מכוסים כבר עם הנחיתה בישראל (בעיקר על מנת “להוריד עוד משהו מהראש” ולא להתעסק עם ביטוחים בימים הראשונים שגם ככה מאוד עמוסים פיסית וריגשית).

(הערה: ילדים עד גיל 18 מכוסים בסל הבריאות הממלכתי באופן מיידי ובתנאי שאחד ההורים מוגדר “תושב חוזר”. לעיתים קבלת אישור “תושב חוזר” לוקח מספר שבועות, הזכאות של ילדים מתעכבת וכך גם הרישום לקופ”ח. מומלץ לרכוש כיסוי גם לילד מתחת לגיל 18 לתקופה של החודש הראשון לחזרה ולא להיות בלחץ על רישום לקופ”ח וכדומה)

להלן טבלת השוואה של הסעיפים המרכזיים בין החברות השונות (המחיר הסופי נקבע לפי הגיל. הטבלה מייצגת דוגמא לממוצע העלויות).

 

הטבה לחברי  ScienceAbroad – שיחת שירות ללא עלות (טלפונית/זום) במהלכה נעמוד על ההבדלים בין החברות השונות, נבצע התאמה אישית לצרכים של הזוג או המשפחה ונחשב יחד את המחיר האמיתי לתוכנית (כולל הסבר על מילוי טפסים מדוייק, הוראות הפעלה לפוליסה ושירות לאחר הקמת הפוליסה בנושא תביעות וברורים)

 

נכתב ואוגד על ידי אלון טל ביטוח ואנשים